IViR - Jaarverslag 1998
Hoofdstuk 4 - Publicaties, voordrachten en overige activiteiten in 1998

Mr. M.M.M. van Eechoud
AiO.

'Openbaarheid, exclusiviteit en markt: commercialisering van overheidsinformatie', Mediaforum 1998-6, p. 177-184.

Aan de uitbating van met publieke middelen bekostigde informatie door de overheid zelf of door derden kleven veel juridische aspecten. In dit artikel komt aan de orde wat de invloed van openbaarheidswetgeving is op commercialisering van overheidsinformatie, hoe het staat met wetgeving en beleid op het gebied van de oneerlijke mededinging door de overheid, en welke rol het auteursrecht c.a. speelt.

'Nederlandse Juristenvereniging-Vergadering 1998', Computerrecht 1998-4, p. 199-202.

Verslag van de 128ste jaarvergadering over recht en Internet, met pre-adviezen van A.W. Koers (Internet in kort bestek), Y. Buruma (Internet en strafrecht), M.V. Polak (Internationaal privaatrecht: een vangnet voor het Internet) en P.B. Hugenholtz (Het Internet: het auteursrecht voorbij?).

'Legal protection of geographic information in the European Union', in: I. Masser & M. Craglia (eds.), European Geographic Information Infrastructures, London: Taylor & Francis/European Science Foundation 1998, p. 115-126.

Overzicht van wet- en regelgeving inzake de bescherming (intellectuele eigendom, oneerlijke mededinging) en toegankelijkheid (openbaarheid, Europees mededingingsrecht) van geografische informatie, met bijzondere aandacht voor de positie van overheden, wetenschappelijke onderzoekers en consumenten.

(met J.J.C. Kabel) Prijsbepaling voor elektronische overheidsinformatie, Deventer: Kluwer 1998, 77 p.

Het rapport is geschreven in het kader van het Nationaal Programma voor Informatietechnologie en Recht (ITeR). Centraal staat de vraag hoe, aan wie en tegen welke prijs overheidsinstanties informatie in digitale vorm leveren. Zowel de informatieverstrekking binnen de publieke sector als informatie-verstrekking aan burger en bedrijf worden behandeld. Naast algemene regelgeving en beleid, bevat de studie drie cases (verstrekking van bevolkingsgegevens, voertuiginformatie en statistische informatie). De onderzoekers concluderen dat de praktijk zich tegengesteld lijkt te ontwikkelen aan de principes voor kostenverrekening zoals die zijn te distilleren uit regelgeving en beleid.

Annotaties:

GvEA EG 19 maart 1998, Mediaforum 1998-6, p. 30.

In de zaak Van der Wal v. Commissie gaf het Gerecht uitleg aan de Gedragscode die voorziet in openbaarheid van Commissie-documenten. In het bijzonder komen de weigeringsgronden aan de orde, en de wijze waarop de Commissie aan die gronden dient te toetsen.

GvEA EG 17 juni 1998, Mediaforum 1998-9, p. 41.

De Zweedse Journalistenbond vond in zijn geschil met de Raad van de EU over toegang tot aan Europol gerelateerde documenten het Gerecht aan zijn zijde. De beschikking waarbij de Raad toegang tot de documenten weigerde werd door het Gerecht vernietigd wegens motiveringsgebreken. Aan fundamentele overwegingen over het recht op toegang tot informatie van de Europese instellingen kwamen de rechters helaas niet toe.

Voordrachten:

'Territoriality of copyright and the conflict of laws', IMPRIMATUR Special Interest Group, Amsterdam, 7 november 1998.

Overige activiteiten:

In de periode september 1998 tot januari 1999 in het kader van haar proefschrift werkzaam aan het Max-Planck-Institut für ausländisches und internationales Patent-, Urheber- und Wettbewerbsrecht te München.

Functies:

- Eindredacteur/redactiesecretaris Mediaforum



Bijgewerkt 15.12.2005